Pierwsze kroki w fotografii modowej – praktyczne porady

Fotografia modowa to bardzo specyficzny rodzaj sztuki i rzemiosła. Wymaga skupienia na przedmiotach, czyli ubraniach i dodatkach. Modelka odgrywa ważną, lecz nie zawsze decydującą rolę w sesjach. Fotograf często musi skupić się na odzieży i robić zdjęcia bez modelek, np. samej torebce lub butom. Od czego zacząć przygodę z fotografowaniem mody? Oto praktyczne porady.

Przygotowanie do fotografowania mody

Wykonywanie profesjonalnych zdjęć dla firm odzieżowych wymaga dobrego przygotowania. Dlatego warto zacząć od szlifowania warsztatu. Na początek trzeba opanować posługiwanie się aparatem (lustrzanką cyfrową). Sprzęt jest bardzo ważny, lecz – jak podkreślają profesjonaliści – to nie on decyduje o jakości fotografii. Najpierw wystarczy standardowy zestaw: aparat o dobrej rozdzielczości z jednym, wymiennym obiektywem. Przydatna okaże się również lampa do wykonywania zdjęć w plenerze i w studio oraz statyw. Początkujący fotograf mody może zakupić specjalne tło do wykonywania zdjęć produktów. Dzięki temu łatwiej przygotować idealny kadr dla pojedynczych przedmiotów: butów, torebek, okularów i innych akcesoriów. Ważne są także programy do cyfrowej obróbki zdjęć. Obecnie fotograf mody to także grafik. Musi znać podstawy retuszu, mieć wiedzę o kompozycji i stosowaniu kolorów. Istnieje wiele darmowych, prostych programów do cyfrowej obróbki zdjęć, o których więcej można przeczytać w tym popularnym serwisie internetowym. Warto zainstalować na komputerze kilka takich narzędzi i systematycznie z nich korzystać.

Praktyka czyni mistrza – proste zdjęcia z modelką i bez

Każdy z wielkich fotografów zaczynał skromnie, od robienia zdjęć w swoim najbliższym otoczeniu. Dlatego warto wykorzystać to, co znajduje się w domu i ćwiczyć na przedmiotach codziennego użytku. Trzeba też znać obowiązujące trendy i wzorować się na najlepszych w branży. Większość magazynów modowych ma swoje strony internetowe. Oglądając sesje dla topowych marek odzieżowych i wielkich domów mody, można zobaczyć, jak pracują najlepsi. Każdy, kto chce się zająć fotografowaniem mody, powinien doskonalić warsztat. Setki wykonanych zdjęć pomogą osiągnąć perfekcję. W przypadku fotografii modowej istnieją także specjalizacje. Bardzo popularne są zdjęcia produktowe, pojedynczych przedmiotów, wykonywane w atelier. Jest na nie największe zapotrzebowanie, więc początkujący fotograf może jednocześnie zarabiać i szkolić technikę. Z kolei praca z modelką to nieco bardziej skomplikowane zadanie. Na początek można poprosić koleżankę o pozowanie lub poszukać w sieci początkujących modelek, które kompletują portfolio i zechcą współpracować z mniej doświadczonym fotografem. Jak podają informacje zgromadzone w tym miejscu, na taką współpracę decyduje się wiele osób stawiających pierwsze kroki w fotografii modowej.

Portfolio fotografa modowego – co w nim umieścić?

Młody fotograf mody powinien dokumentować swój dorobek i kompletować portfolio. Warto umieścić w nim ważniejsze sesje, nawet te niekomercyjne. Zdjęcia powinny być różnorodne i pokazywać szerokie zainteresowania. W portfolio liczą się sesje z udziałem modelki lub modelek, które pokazują umiejętność pracy w zespole. Ważne są także fotografie produktowe, koncentracja na wybranych elementach garderoby: butach, torebkach, okularach, biżuterii. Portfolio nie musi być długie, wystarczy, że posiada różne kategorie i prezentuje najlepsze, oryginalne zdjęcia.

Fotografia modowa szybko się rozwija, a na zdjęcia ubrań i akcesoriów istnieje duże zapotrzebowanie. Pierwsze kroki w tej dziedzinie nie wymagają dużych nakładów finansowych, natomiast liczy się tu intensywna praca i chęć samodzielnej nauki. Cały czas trzeba doskonalić warsztat i obserwować trendy panujące w modzie.

Dodaj komentarz