Zawód fotografa polega na utrwalaniu rzeczywistości, a więc osób, rzeczy, wydarzeń czy martwej natury. Sukces w branży fotograficznej często zależy od indywidualnych umiejętności fotografa. Niektórych cech dobrego fotografa można się nauczyć samodzielnie lub na różnego rodzaju kursach, a nawet studiach, lecz istnieją również pewne naturalne predyspozycje, takie jak wrażliwość lub po prostu talent, które często decydują o tym, czy fotograf i jego prace zostaną docenione. Chcąc rozpocząć pracę w tym zawodzie, warto wiedzieć, jakie umiejętności przydadzą nam się na takim stanowisku. Cechy te będą pomocne również wtedy kiedy zajmujemy się fotografią hobbystycznie. Jakie umiejętności powinien mieć dobry fotograf? Podpowiadamy.
Jakich umiejętności wymaga zawód fotografa? Jakie cechy musi posiadać dobry fotograf?
Wiele składników pozwala osiągnąć spełnienie i satysfakcję w branży fotograficznej. Bez wątpienia, chcąc rozwijać się w dziedzinie fotografii, należy dysponować pewnymi cechami, ale też nabyć pewne umiejętności poprzez udział w szkoleniach, kursach czy warsztatach, a także praktykę. Pamiętajmy, że w fotografii nie ma dróg na skróty, a na sukces fotografa składa się wiele czynników. Dlatego osoby, które chcą wykonywać zawód twórczy, muszą nauczyć się nie tylko obsługi sprzętu, a więc doboru odpowiednich obiektywów czy ustawień aparatu, ale także nabyć pewne umiejętności, szlifując nie tylko swój warsztat, ale także charakter.
Ze względu na to, że zawód fotografa jest ściśle związane z pracą z drugim człowiekiem, dobry specjalista wyróżnia się empatią i nie ma problemów w komunikacji z ludźmi. Dodatkowo jest kreatywny, ale jednocześnie pokorny i zdaję sobie sprawę z tego, że w swoim zawodzie będzie musiał stale się rozwijać, aby robić jak najlepsze zdjęcia. Dobry fotograf może zajmować się różnymi dziedzinami fotografii, jednak coraz więcej osób działających w tej branży po pewnym czasie, kiedy już pozna swoje upodobania i zainteresowania, obiera ściśle określoną dziedzinę fotografii, którą się zajmuje i to właśnie w tym niewielkim fragmencie Stale się rozwija. Z tego powodu dobry fotograf portretowy może mieć zupełnie inne umiejętności niż dobry fotograf ślubny. Zupełnie inny zestaw cech będzie z kolei dotyczył osób zajmujących się fotografią produktową czy fotografowaniem martwej natury, ponieważ takie osoby często mają znacznie bardziej ograniczony kontakt z ludźmi niż specjaliści, których zadaniem jest sfotografowanie człowieka.
Potrzeba ciągłego rozwoju w branży fotograficznej
Profesjonalny fotograf, nawet taki, który odniósł już sukces w fotografii, chce stale się rozwijać i robić coraz lepsze zdjęcia. Dlatego czuje w sobie potrzebę ciągłego rozwoju. Należy pamiętać, że fotografia jest naprawdę szeroką dziedziną. Dlatego nigdy nie będziemy umieli wszystkiego. Potrzeba dużo czasu, cierpliwości i chęci do nauki, by stale doskonalić swój warsztat. Rozwijać możemy się również, inspirując się innymi fotografami i ich działaniami poprzez obserwacje i analizę ich prac, ale także na warsztatach z najlepszymi w branży.
Fotograf musi znać swój sprzęt. Dlatego jego rozwój powinien uwzględniać nie tylko szukanie inspiracji do nowych ujęć, ale także pogłębianie wiedzy technicznej dotyczącej zarówno posiadanego aparatu, jak i dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych, z których może korzystać w swojej pracy. Wbrew pozorom, dobry fotograf powinien być z jednej strony kreatywny i mieć wrażliwą duszę, z drugiej jednak powinien mieć zmysł techniczny, aby poradził sobie z opanowaniem obsługi nie tylko często skomplikowanych aparatów posiadających mnóstwo trybów, ale także statywów, lamp, obiektywów, a przede wszystkim programów do obróbki zdjęć. Dlatego powinien śledzić także wszelkie nowinki technologiczne, które mogą mu ułatwić pracę lub wznieść jego warsztat na wyższy poziom.
Komunikatywność
Fotograf pracuje z ludźmi. Dlatego żeby zostać zawodowym fotografem, należy wyróżniać się komunikatywnością. Pamiętajmy, że do zadań fotografa należy nie tylko naciskanie na spust migawki w celu utrwalenia na zdjęciu modela lub fotografowanego przedmiotu. Jego praca wiąże się z umiejętnością odpowiedniego podejścia do klienta. Na przykład fotograf ślubny, który chce uzyskać jak najlepsze zdjęcia z uroczystości, powinien wykonywać swoją pracę w taki sposób, aby pozostał niezauważony. Jeżeli podczas każdego ujęcia, również tego, które ma być spontaniczne, będzie mocno wyróżniał się z tłumu, wówczas nie uzyska naturalnego efektu na zdjęciach okolicznościowych. Z kolei fotograf portretowy niezależnie od tego czy zajmuje się sesjami zdjęciowymi dla magazynów, czy wykonuje fotografie portretowe do dokumentów, powinien mieć odpowiednie podejście do modela lub modelki, które rozluźni często napiętą atmosferę. Musi również umieć komunikować się z różnymi ludźmi w taki sposób, by jak najlepiej doradzić im ustawienie na zdjęciu, a także, by potrafił wpłynąć na ich mimikę.
Kreatywność podczas robienia zdjęcia
Jeżeli trzeba byłoby poznać 5 kluczowych umiejętności fotografa, bez wątpienia jedną z cech, która znalazłaby się w takim zestawie, byłaby kreatywność. Fotograf nie tylko naciska spust migawki, ale również dobiera kompozycje zdjęcia, ustawia modela, modelkę czy fotografowany przedmiot w taki sposób, aby kompozycja taka prezentowała się jak najlepiej. Praca ta więc wymaga twórczego umysłu. Dobry Fotograf widzi i czuje, jaki efekt chce uzyskać. Dlatego w połączeniu z komunikatywnością i umiejętnością zgrania wszystkich elementów zdjęcia w taki sposób, aby uzyskać doskonałe ujęcie, jest prawdziwym profesjonalistą. Profesja fotografa wymaga od niego kreatywności nie tylko podczas sesji zdjęciowych o charakterze reklamowym, ale również podczas bardziej standardowych sesji, a więc na przykład ślubnych. Fotografowi powinno zależeć na tym, aby osiągać jak najlepszy efekt końcowy na zdjęciach, aby jego portfolio było różnorodne, ciekawe i estetyczne, ponieważ to dzięki niemu może znaleźć nowych klientów i wypełnić swój grafik zleceniami.
Dobry fotograf a pokora
Zostać fotografem może obecnie każdy. Zawód ten nie wymaga posiadania szczególnego wykształcenia, a czas pracy na tym stanowisku powoduje, że wiele osób łączy pracę zawodową w innej branży z fotografowaniem. Szczególnie istotna jednak zwłaszcza dla początkującego fotografa jest pokora. Często po pierwszych wykonanych zleceniach i zadowoleniu swoich klientów osoby, które dopiero zaczynają pracę w tej branży, czują, że dużo już umieją i przestają się rozwijać. Dobry fotograf powinien mieć świadomość, że całe życie będzie musiał zdobywać nowe doświadczenia, aby był atrakcyjny dla klientów. Mowa tutaj nie tylko o nauce nowych technik, ale także rodzajów fotografii. Pokora u fotografa jest ważna, ponieważ pytając o opinie swoich klientów, musi być on świadomy, że niektóre fotografie mogą im się nie spodobać i jest to zupełnie normalne. Nie może on w takiej sytuacji przekonywać ich do wyboru konkretnych zdjęć, lecz zaakceptować ich wybór. Przekonanie o własnej doskonałości często jest zgubne w tej branży.
Profesjonalizm
Choć to może banalne, to jednak wciąż na rynku obserwuje się osoby, które nie są zbyt profesjonalne w tym, co robią. Dlatego dobry fotograf musi wyróżniać się profesjonalizmem. Mowa tutaj zarówno o znajomości swojego sprzętu i jego odpowiedniego rozstawienia i ustawienia, jak i przygotowania merytorycznego do pracy. Fotograf więc nie może spóźniać się do pracy czy obrażać się na modeli. Powinien jasno komunikować swoje wymagania i potrzeby. Idealny fotograf wie, jak zrobić dobre zdjęcie i powinien tę wiedzę przekazać modelowi, nieważne czy robi portret, czy dużą sesję zdjęciową dla magazynu modowego. Profesjonalny fotograf współpracuje z różnymi ludźmi. Niektórzy mogą być nieuprzejmi, jednak mimo wszystko powinien zwracać się do nich z należytym szacunkiem, starać się być opanowanym i nie ujawniać negatywnych emocji tak, aby fachowo wykonać zdjęcia nie zaostrzając często już napiętej atmosfery.
Fotografować pozowane czy spontaniczne kadry?
Dobry fotograf potrafi wykonać świetne zdjęcie niezależnie od tego czy jest to pozowany kadr, czy też spontaniczna fotografia. Należy jednak pamiętać, że każdy specjalista w tej dziedzinie może stawiać na pewne ujęcia, które są dla niego swego rodzaju znakiem rozpoznawczym. Z tego powodu, w pracy zawodowej, jeżeli tylko ma taką możliwość, może zdecydować się na konkretny rodzaj fotografii, a więc na przykład tylko spontaniczne zdjęcia lub tylko pozowane kadry i w nich powinien być doskonałym.
Czy umiejętności fotografa ślubnego różnią się od portretowego, fotografii produktowej i innych?
Fotografem może zostać każdy, warto jednak mieć świadomość, że umiejętności potrzebne w fotografii ślubnej, różnią się od tych wymaganych podczas tworzenia portretów. Jeszcze inne wymagania stawiane są fotografom produktowym. Dlatego już rozpoczynając swoją karierę, warto zastanowić się, która dziedzina fotografii nas najbardziej interesuje, a następnie zdecydować się na to, by szlifować swoją technikę właśnie w konkretnym węższym zakresie i nabywać umiejętności potrzebne w danej dziedzinie.