Jak zrobić dobre zdjęcie byle czym?

Drogi aparat nie pomorze, jeśli nie będziemy pamiętali o kilku prostych zasadach, jakimi rządzi się dobre zdjęcie. Jeśli chcemy zrobić krok w kierunku polepszenia standardu naszych zdjęć należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przede wszystkim zadbaj o to żeby zdjęcie było ostre. Najprościej jest użyć w tym celu statywu. Jednak, jeśli takowego aktualnie brak, można poradzić sobie inaczej. Warto znaleźć sobie coś, na czym będziemy mogli oprzeć łokcie. Często bardzo pomaga samo oparcie się o drzewo, ścianę budynku. Kolejna ważna sprawa to światło. Dobre zdjęcie nie wyjdzie nam w ostrym słońcu.

Unikajmy, zatem fotografowania w słoneczny dzień, w samo południe. Ostre światło zaostrza rysy twarzy, kolory są nieatrakcyjne. Najkorzystniej wpływa światło późno popołudniowe lub takie tuż przed zachodem słońca. Dla uzyskania lepszego efektu zwróćmy też uwagę na kompozycję zdjęcia. Unikajmy osadzania tematu zdjęcia w jego centralnym punkcie. Korzystniej wychodzi umiejscowienie go po jednej ze stron naszej fotografii.

Na uwagę zasługuje też tło naszej pracy. Przestrzeń za tematem zdjęcia nie może wprowadzać chaosu i odwracać uwagi od obiektu na pierwszym planie. To ważna zasada głównie, jeśli chodzi o zdjęcia portretowe.

Ta garstka informacji dla początkującego fotografa powinna o wiele ułatwić wchodzenie w fascynujący świat fotografii.

Dodaj komentarz